Rdzeń i podstawowe wtyczki

From Miranda NG
(Redirected from Rdzeń i podstawowe wtyczki)
Core and basic plugins/pl
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Core and basic plugins and the translation is 100% complete.

Poniżej znajdziesz spis podstawowych plików i najważniejszych wtyczek, które dołączane są w dystrybucji Mirandy NG. Do uruchomienia Mirandy wystarczy właściwie tylko sterownik bazy danych i jakieś wtyczki protokołów w folderze Plugins. Jednak jest wiele wtyczek zapewniających dodatkowe funkcjonalności, które używane są dość często. Dlatego też Miranda dostarczana jest z paczką pewnych wtyczek, tak by każdy mógł wybrać to, co mu odpowiada.

W przypadku użycia instalatora można wybrać jakie wtyczki instalować. Używając archiwum, zbędne wtyczki trzeba usunąć ręcznie. Zestaw wtyczek dostarczany z instalatorem nieznacznie różni się od tego z archiwum. Różnice zaznaczono w poniższej liście.

Rdzeń

Folder Core zawiera standardowe moduły – wtyczki zapewniające podstawową funkcjonalność okna wiadomości, listy kontaktów itd. Są ładowane do pamięci wyłącznie gdy nie są uruchomione ich "zamienniki" znajdujące się w folderze Plugins. Zmniejsza to zużycie pamięci gdy standardowe moduły są zastąpione innymi wtyczkami o zwiększonej funkcjonalności.

Standardowe moduły Mirandy NG to:

W Mirandzie IM były one dostępne jako oddzielne wtyczki (chat.dll, clist_classic.dll and srmm.dll) lub stanowiły część kodu rdzenia Mirandy.

Podstawowe wtyczki

Protokoły

Protokoły zawarte w dystrybucji. Zobacz stronę pobieraniaDownload dla listy dostępnych i wspieranych przez Mirandę NG protokołów.

Wtyczki usług

Wtyczki dostarczające usług i funkcjonalności niezbędnych do podstawowej użyteczności Mirandy:

Lista kontaktów

Do uruchomienia Mirandy konieczna jest wtyczka listy kontaktów. Poniższe wtyczki mogą zastąpić standardowy moduł listy kontaktów StdClist:

Okno wiadomości

Wtyczka okna wiadomości jest konieczna do uruchomienia Mirandy. Poniższe wtyczki mogą zastąpić standardowy moduł okien wiadomości StdMsg:

Bazy danych

Wtyczka Dbx_mdbx jest niezbędna do uruchomienia Mirandy NG.

Dodatkowe wtyczki

Opcjonalne, aczkolwiek przydatne.

  • Import — importuje kontakty i wiadomości
  • PluginUpdater — aktualizuje wtyczki i komponenty (ikony i tłumaczenia) Mirandy; pozwala także instalować je z poziomu Mirandy
  • TopToolBar — dodaje pasek narzędziowy do Clist_modern i Clist_nicer

Inne pliki

  • Icons — folder zawierający pliki z ikonami dla protokołów i innych dostarczonych wtyczek
  • Libs — folder zawierający biblioteki Visual C++ Redistributable oraz inne biblioteki trzecie wymagana do działania Mirandy
  • mirandaboot.iniMirandaboot.ini — zawiera informacje konieczne do startu i działania Mirandy

Zobacz także