Raport awarii

From Miranda NG
Crash reports/pl / (Redirected from Raport awarii)
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Crash reports and the translation is 95% complete.

Other languages:
беларуская • ‎Deutsch • ‎English • ‎polski • ‎русский
Ważne
Raporty domyślnie tworzone przez wtyczkę CrashDumper nie posiadają pełni informacji koniecznych do zlokalizowania błędu. W celu stworzenia kompletnego raportu wykonaj kroki opisane poniżej.

Zainstaluj CrashDumper

Install the appropriate version of CrashDumper plugin. You can do this manually (download links are found in the plugin card on its page) or automatically using PluginUpdater: go to Main Menu → Available components list, select CrashDumper and click Download button.

Zaktualizuj wtyczki i symbole debugowania

Wszystkie używane przez Ciebie wtyczki oraz pliki rdzenia Mirandy muszą być w aktualnej (najnowszej) wersji. To samo tyczy się symboli debugowania (pliki PDB), które muszą być także w tej samej wersji co wtyczki.

Ważne
Raport powinien być tworzony dla ostatniej wersji rozwojowej, gdyż w niej są wprowadzane wszystkie poprawki i tylko raport w tej wersji jest użyteczny dla osób naprawiających problemy. Natomiast jeżeli chcesz stworzyć raport dla wersji stabilnej możesz ręcznie pobrać pliki dla tej wersji.

Metoda automatyczna

Jeżeli masz zainstalowaną wtyczkę PluginUpdater możesz pobrać ostatnią wersję rozwojową używanych wtyczek i skojarzonych z nimi symbolami debugowania za jednym zamachem.

 • Przejdź do: Opcje → Usługi → Aktualizacje → Źródło plików.
 • Wybierz opcję: Wersja rozwojowa z symbolami debugowania, i wciśnij OK.
 • Z Menu głównego wybierz Sprawdź aktualizacje.
 • Zaznacz wszystkie wtyczki i wciśnij Aktualizacja.

Metoda ręczna

 • Korzystając ze strony PobierzDownload zaktualizuj ręcznie wszystkie używane przez Ciebie wtyczki oraz rdzeń Mirandy do najnowszej wersji. W tym celu:
  • Pobierz archiwa tych wtyczek/rdzenia w odpowiedniej wersji rozwojowej.
  • Wypakuj te archiwa do folderu Mirandy z zachowaniem struktury katalogów.
 • Pobierz z sekcji Główne pliki MirandyDownload#Core archiwum z symbolami debugowania (miranda-ng-debug-symbols*.7z), pamiętając o tym, żeby pobrać je w takiej wersji, w jakiej zostały pobrane wtyczki.
 • Wypakuj z pobranego archiwum, do głównego folderu Mirandy NG, pliki o nazwach takich jak wtyczki, których używasz. Pliki te mają rozszerzenie .pdb. Najprościej i najszybciej jest wypakować całe archiwum. Nie wypakowuj nic do folderu Plugins.
  Ważne
  Po każdej aktualizacji wtyczek/Mirandy, symbole debugowania trzeba pobrać na nowo.


Odtwórz błąd

Spróbuj odtworzyć błąd. W tym celu postaraj się wykonać takie same czynności jak przed poprzednim jego wystąpieniem.

Informacja
Czasami może się okazać, że nie udaje Ci się odtworzyć awarii. Być może w pobranych przez Ciebie aktualnych wersjach wtyczek, błąd, który ją powodował, został już naprawiony.

Jeżeli powyższe kroki zostały wykonane i przebiegły poprawnie, to w folderze CrashLog (w katalogu z Twoim profilem) znajdziesz kompletny raport, czyli taki, w którym wszystkie wymagane symbole debugowania zostały zawarte. Zobacz w poniższych przykładach.

Przykładowe raporty

 1. Zły (niekompletny): http://pastie.org/5456564. Brakuje pewnych symboli debugowania, co pokazują wpisy "(filename not available) (0): (function-name not available)" przy nazwach wtyczek i funkcji jądra Mirandy. (Wpisy z USER32, ntdll, kernel32, itd. są nieistotne).
 2. Dobry (kompletny): http://pastie.org/5456572. Wszystkie potrzebne symbole debugowania są obecne. Brak wpisów "(filename not available) (0): (function-name not available)" (wpisy z USER32, ntdll, kernel32, itd. są nieistotne). Na ich miejsce zostały wstawione ścieżki do plików i nazwy funkcji.

Porady i wskazówki

Zobacz także