Miranda NG:O projekcie

From Miranda NG
Revision as of 21:38, 7 March 2013 by Goraf (talk | contribs) (History [pl])

Miranda NG:About/pl
Jump to navigation Jump to search

Template:Languages/About Miranda NG (Next Generation) jest następcą popularnego multikomunikatora pod Windows - Mirandy IM.


Wspierane protokoły


Wspierane systemy operacyjne

Windows 2000 / 2003 / XP / Vista / 7 / 8


Historia

Wiosną 2012 rozwój Mirandy IM stanął w martwym punkcie.

  1. Istniejąca (do chwili obecnej) forma rozwoju Mirandy okazała się całkowicie niewydolna. Złożyły się na to następujące czynniki:
    • Zazwyczaj około roku zajmowało, żeby zmiany poczynione w rdzeniu Mirandy zostały uwzględnione przez twórców wtyczek i mogły dotrzeć do zwykłych użytkowników.
    • Kod źródłowy wtyczek był rozrzucony pomiędzy dziesiątki repozytoriów. Dla niektórych wtyczek był on nieaktualny, dla innych w ogóle nie był dostępny. Tak więc monitorowanie takiego kodu przez zespół Mirandy było ograniczone, żeby nie powiedzieć niemożliwe. W rezultacie wtyczki zawierały bezużyteczny, niewydajny lub wadliwy kod, którego nikt nie mógł naprawić.
    • Istniało wiele problemów z kompatybilnością pomiędzy odmiennymi wersjami rdzenia Mirandy czy nawet pomiędzy wersjami niektórych wtyczek. Było to szczególnie widoczne w odniesieniu do obsługi Unicode, która w Mirandzie IM nie została ukończona.
  2. Istniał konflikt pomiędzy najbardziej aktywnymi, na tamten czas, twórcami Mirandy, którymi byli: ghazan (ghazan) i borkra (borkra). George stwierdził, że miarka się przebrała, kiedy to Boris cofnął poprawkę dla swojego błędu, ponieważ w komentarzu do zmiany znalazło się określenie „borkred”, które to zostało wymyślone przez jednego z programistów (nie George’a) do oznaczania części Mirandy popsutych przez Borisa.

W kwietniu 2012, George Hazan postanowił opuścić projekt Miranda IM, mimo wielu możliwych ścieżek jego rozwoju. W trakcie negocjacji pomiędzy różnymi stronami zdecydowano się jednak zorganizować nowy projekt pod kierunkiem George’a.

15 maja 2012 kod źródłowy rdzenia Mirandy został przesłany do odrębnego repozytorium. W późniejszym czasie dodano do niego ponad sto wtyczek. Wtyczki, jakie zdecydowano się przenieść do nowego projektu wybrano na podstawie częstości ich używania i popularności w oparciu o serwis www.miranda-vi.org. Wtyczki bez aktualnego kodu zostały zarzucone. Następnie cały kod źródłowy przeszedł tysiące zmian, prowadzących do pierwszego stabilnego wydania Mirandy NG wypuszczonego 30 sierpnia 2012.

Do jesieni 2012 projekt wzbogacił się o 15 członków, z których przynajmniej połowa aktywnie uczestniczy w jego rozwoju.


Zewnętrzne linki